گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین علی کورانی
50 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : علوم حدیث ) پاییز 1376 - شماره 5 )(21 صفحه - از 235 تا 255)
تعداد شرکت کننده : 0

علوم حدیث : از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، متشکریم. لطفاً به گوشه هایی از زندگی، آثار و تحصیلات خودتان اشاره فرمایید.

استاد کورانی: بسم الله الرحمن الرحیم. این جانب علی کورانی عاملی، در سال 1945م. در جنوب لبنان (جبل عامل)، روستایی نزدیک صور متولد شدم. روستای ما محل تبلیغ مرحوم سیدعبدالحسین شرف الدین بود، که من به برکت ایشان طلبه شدم و به نجف رفتم. در آنجا تقریباً ده سال، در درس های آیة الله خوئی و شهید صدر شرکت کردم. در ایام تبلیغی، ماه مبارک رمضان و محرم، در داخل عراق مشغول تبلیغ بودم. بعداً، به عنوان وکیل آیة الله حکیم و سپس وکیل آیة الله خویی در کویت بودم. بعد از آن به لبنان برگشتم، برای فعالیت های اجتماعی، تبلیغ و تدوین نوشته ها و یاد داشت هایی که از حدود سی سال قبل تهیه کرده بودم، از جمله: عصر ظهور و معجم احادیث امام مهدی(ع) و اخیراً، مشغول کتاب «تدوین القرآن» در ردّ شبهات مطرح شده علیه شیعه در باره قرآن

بودم. و دراین مورد، در منابع فعلی اهل سنت، اسنادی پیدا کردیم که این نسخه موجود قرآن را نسخه قرآن امیرالمومنین (ع) می داند.

بعد از انقلاب اسلامی به جمهوری اسلامی ایران آمدم و در تهران با دوستانمان در زمینه حرکت های انقلابی در عراق و لبنان فعالیت داشتیم، بعداً به قم آمدم و حدود پانزده سال است که در قم مشغول فعالیت های تحقیقی هستم.

علوم حدیث : از چه زمانی و با چه علل و انگیزه هایی به پژوهش های حدیثی روی آوردید؟

استاد کورانی: الحمدالله از طفولیت علاقه مند بودم که راجع به امام مهدی (عج) بدانم و هنگامی که نجف بودم، مکتب امام امیرالمؤمنین(ع) تازه تأسیس شده بود، کلید آن را می گرفتم و شب برای مطالعه می ماندم و تمام کتاب هایی که مربوط به حضرت بود، مطالعه کردم. مسئله امام مهدی(عج) و انتظار فرج او، یک مسئله اعتقادی و مشترک بین شیعه و اهل سنت است. در کویت با مرحوم سید عباس مهری، مؤسس مکتب امام امیرالمؤمنین(ع) دوست بودم. ایشان وقتی که این مؤسسه را تأسیس کرد، گفت: می خواهم یک کار خوبی بشود. من پیش نهاد کردم که این موضوع کار بشود و ایشان پذیرفت و در این مؤسسه در باره موضوع امام مهدی(عج) کار شد.

بعداً انقلاب مبارک و اسلامی ایران و زمینه ساز بودن آن در حرکت حضرت مهدی (عج) انگیزه ای دو چندان شد برای تحقیق در این موضوع و الحمدالله درباره حضرت مهدی کتابی نمانده مگر این که آن را خوانده ام.

علوم حدیث : در مدتی که با حدیث و کتاب های حدیثی سروکار داشته اید، چه تاثیر روحی خاصی در خود احساس می کنید؟

استاد کورانی: از استادم در جبل عامل شنیدم که می گفت: هر موقع که ناراحت ... ادامه در لینک

آدرس اینترنتی